על התוכנית

פרויקט 'אוניברסיטה בעם' מבקש לפתוח את שערי האוניברסיטאות בישראל בפני אוכלוסיות מוחלשות ולאפשר להן לרכוש ידע שימושי וחיוני בסביבה אקדמית, ככלי לשינוי חברתי.

תלמידים יושבים בשיעור באודיטוריום של אוניברסיטת תל אביב

אנחנו עוסקים בהשוואת הזדמנויות.
אנחנו מביאים א.נשים מאוכלוסיות רווחה, המגיעים מרקע סוציו אקונומי קשה וסובלים מפערי-ידע משמעותיים, לתוך מעמקי החוגים הכי יוקרתיים באוניברסיטאות הכי טובות במדינה. ואם היינו אומרים לכם ולכן שזה משנה את פני החברה שלנו.

המודל הוא פשוט: בשעות הערב האוניברסיטאות ריקות, ואנחנו ממלאים את המסדרונות בלומדים ולומדות בני 18-60 שמסלול החיים שלהם לא הוביל אותם להשכלה גבוהה. הם לומדים מבוא לפסיכולוגיה, למנהל עסקים, לרפואה ולמשפטים, ידע חיוני ופרקטי בסביבה אקדמית.

המרצים הם סטודנטים וסטודנטיות מצטיינים לתואר ראשון. הם מקבלים נקודות זכות ופוגשים את התלמידים רגע לפני שהם הולכים להיות הפסיכולוגים, הרופאים, אנשי העסקים ועורכי הדין הבכירים והבכירות ביותר. ממש רגע לפני. 

וקורה שם קסם. 

 

מתפתחת תחושת מסוגלות, ניתנת הזדמנות, נוצרת נקודת מפגש. ניתנים כלים, אמיתיים, מתאפשרת מוביליות לדור הבא. מתפרצת גאווה. 

קבוצת תלמידים של אוניברסיטה בעם בסיור בבנק ישראל בבאר-שבע

צוללים

התכנית מעניקה למשתתפים ידע מעשי בסביבה אקדמית, במטרה לאפשר התמודדות טובה יותר בחיי היומיום, לפתח את הסקרנות, להשיב את חדוות הלימוד שאבדה, ולהעניק את הרצון והכלים להמשיך ללמוד ולהתפתח. הלימודים מאפשרים למשתתפים להיחשף לחוויית הלימודים האוניברסיטאית, לסטודנטים ולאנשי הסגל, על תחומי עיסוקם ותפיסות עולמם, ובכך מייצרים דו-שיח בין שכבות אוכלוסייה אשר לרוב אינן נפגשות בישראל. מפגש זה מעצים ומעשיר את התלמידים ותורם להשכלתם והכשרתם של הסטודנטים, מוביל לקירוב לבבות ולצמצום הניכור ממנו סובלים אלו החיים בשולי החברה. 

תלמיד אוניברסיטה בעם עם סטודנטית-מנחה בתוכנית

על הסטודנטים והסטודנטיות שלנו

הסטודנטים והסטודנטיות, המנחים והמנחות, מלווים על-ידי צוות התכנית. על ההשתתפותם בקורס האקדמי המלווה את ההנחיה בתכנית, כמו גם על עבודת ההוראה המעשית, מקבלים הסטודנטים נקודות זכות אקדמיות ומלגה, וזאת כחלק מהתפיסה הגורסת כי ההשכלה האקדמית צריכה לעודד, ליזום ולקדם מעורבות חברתית של סטודנטים, לצד דמוקרטיזציה והנגשה של הידע האקדמי. 

תלמידי אוניברסיטה בעם יושבים בהרצאה בקורס פסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים

מודל אפקטיבית רזה

המשתתפים בתכנית מגיעים לאוניברסיטה אחת בשבוע, בהסעות מאורגנות על-ידי התכנית (בימי קורונה אנו נפגשים בקהילה ובאופן מקוון), ומקבלים ארוחת ערב קלה לפני תחילת השיעור. מודל הפעולה של התכנית מאפשר שימוש ומינוף חברתי של הידע באקדמיה ושל משאביה האנושיים – הסטודנטים – והפיזיים – כיתות הלימוד. כתוצאה מכך, הפעילות מבוססת על מבנה עלויות 'רזה' המוביל להחזר חברתי גבוה במיוחד אל מול ההשקעה התקציבית הנדרשת.

מדברים בתוצאות

חץ לבן בעיגול כחול מכוון שמאלה

כ-20,000 משתתפים סיימו עד-כה בהצלחה את לימודיהם בתכנית, תוך צמצום התלות בתמיכת שירותי הרווחה.

חץ לבן בעיגול כחול מכוון שמאלה

מאות מהם המשיכו ללמוד במסגרות המיועדות להשלמת השכלה ובמסגרות מקצועיות, עשרות השתלבו במסלול לימודים לתואר אקדמי במסגרת שיתוף-הפעולה בין 'אוניברסיטה בעם' לבין אוניברסיטת אריאל, המכללה האקדמית תל אביב-יפו ואוניברסיטת בן גוריון.

חץ לבן בעיגול כחול מכוון שמאלה

מחקר אקדמי שנערך בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב קבע כי התוכנית מצליחה לשפר באופן מובהק וייחודי את תחושת המסוגלות של משתתפיה, וכי לא קיימת בישראל  תכנית דומה המצליחה להניע שיפור כזה בקרב אוכלוסייה מבוגרת מרקע דומה.

חץ לבן בעיגול כחול מכוון שמאלה

בשנת 2011 זכתה התכנית לפרס יו"ר הכנסת לצמצום פערים חברתיים

חץ לבן בעיגול כחול מכוון שמאלה

בשנת 2019 זכתה התכנית בציון לשבח על פעילות בעלת אימפקט חברתי מדיד

חזון התוכנית

'אוניברסיטה בעם' פועלת למען חברה שיוויונית המאפשרת לכל אדם לממש את עצמו ולהיות אזרח משמעותי למענו ולמען החברה, זאת באמצעות יצירת מפגש בין האוניברסיטה לבין אוכלוסיות מוחלשות.

ועדה מייעצת

ד"ר עדי קול

מייסדת אוניברסיטה בעם

מייסדת אוניברסיטה בעם, יזמית חברתית, דיקנית הסטודנטים והבוגרים במרכז הבינתחומי הרצליה, מרצה בבית ספר לאודר לממשל וחברת כנסת לשעבר. עדי בוגרת תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית בהצטיינות ותואר שני ודוקטורט מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק.

כוכבית בצבע שחור בעיגול לבן

אהוד אור

סמנכ"ל לתכנון אסטרטגי ולשיווק של אוניברסיטת תל אביב

מתמחה בניהול ובאסטרטגיה של השכלה גבוהה, בהובלת תהליכי שינוי, בשילוב טכנולוגיות למידה, בהנגשה ובשוויון הזדמנויות.
בוגר תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול מהטכניון, ותואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב.
בעבר שימש כמנכ"ל האוניברסיטה הפתוחה. היה חבר בוועד המנהל של "הכל חינוך".

כוכבית בצבע שחור בעיגול לבן

דורון לבנת

חבר ועדה מייעצת

דורון הוא המנהל של קבוצת חברות בינלאומיות באירופה בבעלות משפחתו, המתמחות בהשכרה של אתרים לוגיסטיים ונמלים, השכרה של ציוד מכני והשקעות. דורון הוא יזם חברתי סדרתי המשקיע בעיקר בתחומי החינוך ובתכניות תשתית ארוכות טווח כגון בית השנטי, עמותת איילים, מכללת ספיר, עמותת מתן, תכנית לשמה, עמותת אור, תכנית 2048, מרכז ‘נא לגעת’, בית הספר ביאליק, מרכז פרס לשלום (תכניות עם ילדים ורופאים פלשתינאים), ממקימי עמותת תובנות בחינוך, מייסד מרכז ויס-לבנת ללימודי שואה באוניברסיטת חיפה, אוניברסיטה בעם, תכנית הרובוטיקה בירוחם ועוד. דורון הוא מגרעין המייסדים של ארגון מעוז, ומשמש כחבר ועד פעיל במספר רב של עמותות וארגונים. לדורון הוענק תואר ד”ר לשם כבוד בפילוסופיה מאוניברסיטת חיפה.

כוכבית בצבע שחור בעיגול לבן

ד"ר אמי בוגנים

חבר ועדה מייעצת

אמי בוגנים נולד במרוקו (1951), משמש נשיא המכון האירו ים-תיכוני לדיאלוג בין ציוויליזציות (מא"י) ומעורב מזה כמה עשורים בפעילות הפילנתרופית במדינת ישראל ובאירופה. הוא נמנה עם צוות ההקמה של מכון מנדל למנהיגות, שימש בתפקיד מפתח ברשת אליאנס, ניהל את היחידה למחקר ופיתוח של המחלקה לחינוך של הסוכנות היהודית ומשמש כיום יועץ למספר קרנות לרבות קרן מתנאל. בהכשרתו מחנך וחוקר פילוסופיה ומחשבת ישראל. הוא פרסם עשרות ספרים בצרפתית ובעברית. עם ספריו בעברית, עמיות יהודית בעידן של גלובליזציה (אלינר, 2007), פגישה עם מחנך (כרמל, 2010), מבוי משיחי (מא"י, 2016), באבא (2021).

כוכבית בצבע שחור בעיגול לבן

פרופ' עמרי ידלין

חבר ועדה מייעצת

פרופ' עמרי ידלין הנו חבר הסגל האקדמי הבכיר של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב מאז שנת 1993.
במהלך השנים 2008-2019 עבר פרופ' ידלין למכללה האקדמית ספיר, בתחילה כמייסד וראש בית הספר למשפטים של המכללה ולאחר מכן כנשיא המכללה.
בשנת 2019 חזר פרופ' ידלין לפקולטה למשפטים בתל אביב ומאז הוא מנהל את מערך הקליניקות של הפקולטה, מערך המונה שמונה קליניקות, 12 עורכי דין וכמאה וחמישים סטודנטים המספקים שירות משפטי לאוכלוסיות מוחלשות ומקדמים סוגיות משפטיות בעלות אימפקט חברתי משמעותי.

כוכבית בצבע שחור בעיגול לבן

עו"ד אריאלה להב

חברה ועדה מייעצת

עו״ד אריאלה להב עוסקת בדיני חברות ובדיני ניירות ערך, מלווה חברות פרטיות וציבוריות בגיוס הון ובעסקאות בינלאומיות, וכן משמשת מגשת ובוררת בסכסוכים, במיוחד בתחומים אלה. בעבר, הייתה שותפה בכירה במשרד גולדפרב, אחד מחמשת המשרדים הגדולים בישראל. נוסף לעריכת דין, אריאלה עוסקת בחקר השיח, בעיקר הפוליטי, וחברה בקבוצת המחקר ADARR, באוניברסיטת תל אביב. נוסף לתואר במשפטים, לאריאלה תואר ראשון בספרות אנגלית ובשפה וספרות צרפתית, ותואר שני בתרבות צרפת, כולם מאוניברסיטת תל אביב. אריאלה חברה בועד המנהל של אוניברסיטה בעם מאז היווסדה

כוכבית בצבע שחור בעיגול לבן

צוות

ענת אלדר וטין

מנכ"לית ומנחה אקדמית בסניף תל אביב

ענת בעלת תואר ראשון בהצטיינות יתרה בפוליטיקה וממשל וסוציולוגיה אנתרופולוגיה מאוני' בן גוריון, ותואר שני בהצטיינות במשפטים מאוני' בר אילן. לפני הצטרפותה לאוניברסיטה בעם עבדה ענת ב"עתודות לישראל" במשרד ראש הממשלה, וכשותפה ומנהלת צוות הייעוץ בחברת "תובנות". מתגוררת ברמת גן, נשואה למיכאל ואמא להללי ורני, הדבר האהוב עליה באוניברסיטה בעם הוא הידיעה שזה עובד, וכשהיא לא בתכנית היא חובבת מאפיות וצוברת חומרי יצירה.

מירה אלתר

סמנ"כלית ומנחה אקדמית בסניף בן גוריון

מירה מתגוררת בתל - אביב, בעלת תואר ראשון בניהול ופוליטיקה וממשל ו M.B.A מאוניברסיטת בן גוריון, כבר שמונה שנים מובילה את התכנית ביד רמה, אחריי שהייתה מדריכה, רכזת, ומנהלת סניף בן גוריון. הדבר האהוב עליה באוניברסיטה בעם הוא הרגע בו הסעות מגיעות והתלמידים יורדים, וכשהיא לא בתכנית היא מגדלת צמחים ומפנטזת על טיול באפריקה.

ענבל שמעוני

סמנכ"לית

ענבל מתגוררת בתל אביב, בעלת תואר ראשון במנהל עסקים ויחסים בינלאומיים ו- M.B.A מהאוניברסיטה העברית, שנה שביעית בתכנית אחריי שהייתה מדריכה, רכזת ומנהלת סניף ירושלים. אוהבת אפייה, טיולים בעולם וקפה של בוקר הרגע האהוב עליה בתכנית הוא כוס קפה בהפסקה עם תלמיד.ה שמספר.ת על הילדים שלה ואיך היא מלמדת אותם מה שהיא לומדת. כשהיא לא באוניברסיטה בעם, היא מתכננת את הטיול הגדול לניו זילנד.

עדי יונס

מנהלת הפעילות בסניף חיפה

מתגוררת בעין כרמל, בעלת תואר ראשון בהצטיינות בפסיכולוגיה ומדעים קוגניטיביים מאוני' בן גוריון, הגיעה אלינו אחרי שמונה שנים במדבר ונוסעת לטייל בו בכל הזדמנות אפשרית. הדבר האהוב עליה באוניברסיטה בעם הן ישיבות הצוות עם הרכזות, וכשהיא לא בתוכנית היא מפנטזת על הטיול הבא להודו.

עינב לבנה

מנהלת הפעילות בסניף תל אביב

עינב מתגוררת ביפו, בעלת תואר ראשון בתקשורת ותואר שני במדיניות ציבורית, שניהם בהצטיינות, מאוניברסיטת תל אביב. לעינב ניסיון של למעלה משמונה שנים בהובלה של פרוייקטים חברתיים בארגונים כדוגמת האיחוד האירופי, התאחדות הסטודנטים הארצית ותנועת דרור ישראל. הדבר האהוב עליה באוניברסיטה בעם הוא העבודה עם מגוון רחב של שותפים בחברה הישראלית שמאוחדים במטרתם לעשות טוב. כשהיא לא בתכנית, היא מג'נגלת שיעורי ערבית מדוברת ויוגה כמו תל אביבית מן המניין.

ירון ניר

מנהל הפעילות בסניף בן גוריון

ירון גר בבאר שבע, בעל תואר ראשון בפוליטיקה וממשל ולימודי מזרח תיכון מאוניברסיטת בן גוריון, שנה שלישית בתכנית מתוכן שנתיים כמנהל הסניף הדרומי ושנה כרכז תפעול. הדבר האהוב על ירון באוניברסיטה בעם זה לראות את הקשר המיוחד והמרגש שנוצר בין התלמידים למדריכים עם התקדמות השנה בתכנית. כשהוא לא בתכנית הוא פריק של חדשות ובמיוחד פוליטיקה ישראלית. בנוסף, הוא אחד ממובילי המיזם החברתי המקרר הקהילתי בבאר שבע.

נעמה וינברג

מנהלת הפעילות בסניף ירושלים

נעמה בוגרת תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית, ובוגרת התכנית חותם. נעמה הגיעה לאוניברסיטה בעם אחריי שהייתה מחנכת וחברת צוות הנהלה בבתי ספר תיכוניים, ועבדה בסוכנות היהודית. כיום נעמה מתגוררת במושב גבעת יערים, אחרי שחזרה מטיול בעולם. אוהבת להקשיב לאחרים ולעזור להם להתפתח ולממש את עצמם, הרגע בו פגשו המדריכים.ות את הלומדים.ות היה מאוד מרגש עבורה והיא שמחה ככל שהקשר מעמיק. כשהיא לא באוניברסיטה בעם היא בונה רהיטים ועושה תאטרון.

יערה וקנין

רכזת מגמות ניהול ורפואה, סניף בן גוריון

יערה סטודנטית לתואר ראשון בפסיכולוגיה ופוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון, גדלה ביבנה עיר האורות, כרגע מתגוררת בבאר-שבע עם בנזוגה עידן. יערה חובבת קולנוע ותכניות טראש מושבעת, מכורה לקטאן ולקריוקי, אוהבת לטייל או לשבת עם חברים. הדבר האהוב עליה בתכנית הוא הא.נשים: התלמידים, המדריכים והצוות, אוהבת את התחושה שכל מי שהגיע לתוכנית הוא אדם צבעוני ומעניין שיש המון מה ללמוד ממנו.

מאיה כהן

רכזת מגמת פסיכולוגיה בסניף ירושלים

מאיה נולדה ומתגוררת בירושלים. סטודנטית לתואר ראשון במרכז האקדמי שלם בתואר דו חוגי במדעי הרוח, מזרחנות וערבית.
מאיה אוהבת לטייל בארץ ובעולם, לרוץ, להדריך ולתרגל יוגה.
הדבר האהוב עליה באוניברסיטה בעם הוא התחושה של הביתיות והמגע האישי והישיר בין כולן וכולם.

ענבר לורבר

רכזת מגמת משפטים בסניף חיפה

ענבר נולדה ומתגוררת בחיפה, אבל ליבה אי שם בבית האפלפאף בהוגוורטס. מסיימת השנה בעז"ה תואר ראשון בפסיכולוגיה ומנחה ב-Co את "אינטרוספקציה" - הפודקאסט של בית הספר למדעי הפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה. חולמת ללמוד תארים מתקדמים בעולמות החינוך, מנהיגות וכשירות תרבותית, לא מטורפת על טיולים בחו"ל אבל יעד החלומות הוא אפריקה, אוהבת ספרות ילדים וישיבות צוות פרונטליות הן הדבר האהוב עליה באוניברסיטה בעם.

עדי דרור

רכזת מגמות משפטים ומנהל עסקים בסניף ירושלים

עדי, בוגרת תואר ראשון בזמרה מהאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים והאוניברסיטה למוסיקה ותיאטרון לייפציג, גרמניה. חובבת היסטוריה, שפות ומחזות זמר. הדבר האהוב עליה באוניברסיטה בעם הוא הקשר שנוצר בין התלמידים בכיתה והפרגון והתמיכה שיש להם זה לזו בשיעורים ומחוץ להם. כשהיא לא בתכנית היא אוהבת לשיר, לנגן ולטייל עם חברים.

ירה רוחאנה

רכזת מגמות משפטים ופסיכולוגיה בסניף תל אביב

ירה במקור מעוספיה אבל מתגוררת בתל אביב, סטודנטית לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטת תל אביב. הדבר האהוב עליה והמרגש ביותר בתכנית הוא השיעור הראשון בשנה, וכשהיא לא בתכנית היא מנסה לעשות הכל- ללמוד, לעשות ספורט, לבלות עם המשפחה או החברים, חשוב לציין שחלק מהבילוי זה לספר לכולם על אוניברסיטה בעם.

ליים אלף

רכזת מגמת פסיכולוגיה, סניף בן גוריו

ליים סטודנטית לתואר שני בניהול עמותות באוניברסיטת בן גוריון, הדבר האהוב עליה באוניברסיטה בעם זה הפידבקים והחיוכים של המדריכות והתלמידים בסוף כל שיעור. כשהיא לא באוניברסיטה בעם ליים מתנדבת עם מבקשי מקלט, סדרנית בתיאטרון ומבשלת ארוחות טבעוניות לחברים.

שוהם גייגר

רכזת מגמות פסיכולוגיה ורפואה

שוהם בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה מאוניברסיטת חיפה, בשאיפה להתחיל את התואר השני בפסיכולוגיה בשנה הבאה. שוהם חובבת אקרו באלנס, סאפ וים, טבע וכלבים, ואוהבת מאוד לבלות עם חברים ומשפחה. הדבר האהוב עליה ב"אוניברסיטה בעם" הוא הסנדוויצ'ים, אוהבת את הקשר עם התלמידים ולהתכונן לשיעורים.

אסף בנר

מנחה אקדמי בסניף חיפה

אסף, ירושלמי בנשמה שגר בעמק האלה עם מרב וארבעה ילדים מהממים. יזם חברתי/ עסקן כבר שני עשורים, ושותף בהקמה וניהול של עמותות וארגונים ( שכן טוב, מעגלי צדק, קרן פסיפס ישראלי, צום נזכור, חותם). בוגר שני תארים באוניברסיטה העברית, וקורס בישול בדהארמסלה. הדבר האהוב עליו באוניברסיטה בעם הוא הZOOM. ומחוץ לאוניבעם הוא מתמודד על תואר "סגן אב השנה 2021" .

ליאור טל שדה

מנחה אקדמי בסניף ירושלים ומנהל התוכן בקורס האקדמי

ליאור מנסה במגוון תפקידיו לחבר בין עולמות הרוח לאתגרי החיים והחברה. בעל תואר שני במדע המדינה ומנהל ציבורי. משמש מנהל תוכן בקולות, שם הוא מנחה ומלווה קבוצות של סוכני שינוי ומנהיגים בכירים. מגיש את הפודקאסט 'קולות של רוח' בגלי צה"ל. מרצה וכותב רבות בנושאי יהדות כתרבות, צדק חברתי, דת ומדינה ועוד. מה שאהוב עליו באוניבעם זה המפגש. אבא של נבו, נאור ושחר המופלאים שמעצימים את חייו ומאיימים עליהם בה בעת. גר בר"ג ומת על הפארק הלאומי שמול ביתו.

גישור על פערים חברתיים והשוואת הזדמנויות

צמצום פערי ידע והשכלה.

נקודת מפגש

יצירת קשר בלתי אמצעי של כבוד ולמידה הדדית, בין אוכלוסיות מוחלשות לבין אחד ממוקדי הכוח המשפיעים בחברה – האקדמיה.

אזרחות משמעותית

הפיכת המשתתפים לאזרחים משמעותיים הלוקחים אחריות על חייהם ופועלים מתוך מודעות וחשיבה למענם ולמען אחרים.

מטרות התוכנית

University Baam montreal

A tribute to donors of scholarships for University in the Community Project "Access for All"

פרסומים