top of page

באופן אישי

תלמידים

"זו השנה הראשונה שלי במסגרת אוניברסיטה בעם, כשנכנסתי לתכנית לא ידעתי כלל מה מצפה לי. אני לא אשכח את הפעם הראשונה... כשהגעתי לאוניברסיטה ראיתי את "חלום חיי" מולי.  עמדתי בפתח בפה פעור ורעד בגוף, רעד של התרגשות להיות בבניין האוניברסיטה. כל חיי הרגשתי פספוס שלא הספקתי ללמוד...  האילוצים של החיים דחפו למקומות אחרים.   נכנסנו לכיתה ולפנינו עמדה "המורה", סטודנטית צעירה שקשה לתאר במילים כמה אהבה וסבלנות יש בה.. את כל השיעורים היא מלמדת ומסבירה בחום ובאהבה. כך משיעור לשיעור היא מדגישה דברים חשובים לדעת, נותנת לנו לספר דברים שלנו מהחיים לדוגמאות של השיעורים.  חוויה בלתי רגילה.  אני אישית רוצה להודות בשם הקבוצה ובשמי על החוויה המרשימה הזאת של להיות באוניברסיטה. להעשיר את הידע, להאמין בעצמי וביכולות שלי, לא לפחד מדברים שלא עשינו או לא הספקנו בחיים. אוניברסיטה בעם הקנתה לי כלים לעבודה, ביטחון עצמי, הבנה והערכה ראויה לשמה. תודה רבה רבה"

באופן אישי ממירב, תלמידת קורס מבוא למשפטים מספרת על החוויה שלה

"היום אנחנו מסיימים שנה כסטודנטים של פרויקט אוניברסיטה בעם, תלמידים מקרית מלאכי, באר שבע, ירוחם ומצפה רמון. אנו כאנשים בוגרים שלא הייתה לנו הזדמנות ללמוד באוניברסיטה רואים בפרויקט זה עוגן חינוכי וחווייתי בעל ערך מעבר ללימודים. אוניברסיטה בעם נתנה לנו הצצה וטעימה מהעולם האקדמי ובמיוחד הפוגה ממרוץ החיים, העצמה אישית והרחבת אופקים. צורת הלימוד ואופן העברת החומר הנלמד היו מוצלחים במיוחד והתאימו לאנשים מבוגרים כמונו. הלימודים אפשרו לנו להכיר אנשים אחרים ולהתחבר ולהתגבש בינינו כקבוצה. החוויה הייתה עבורנו חוויה עוצמתית שפיצתה על החוסרים שהיו לנו כל החיים. הלימודים העשירו את עולמנו הפנימי והוסיפו לנו ידע והריי ידע זה עוצמה וכוח עבורנו. מי היה מאמין שנגיע לרגע כזה שבו כולנו מחכים כל השבוע נרגשים כמו ילדים קטנים לשוב וללמוד באוניברסיטה".

באופן אישי מתלמידי קורס מנהל עסקים המספרים בטקס סיום על החוויה שלהם

מדריכים

"אני מרגיש שבעקבות ההשתתפות בתכנית היכולת שלי להכיל ולקבל אנשים שונים עלתה מאוד וגם דעות קדומות, הטיות וסטראוטיפים ירדו אצלי באופן משמעותי. התחדדה לי ההבנה שכל אדם הוא מיוחד ושונה בפני עצמו, לא משנה באיזו קבוצה ובאיזה מצב סוציו אקונומי הוא נמצא. כלומר, השכלתי להבין כי פרטים דמוגרפיים לא אומרים כמעט דבר על האישיות ועל האופי של אדם מסוים. חשוב שנדע לא לשפוט אדם אחר רק ממראה חיצוני או מפרטים יבשים, אלא רק אחרי היכרות מעמיקה איתו. הבנתי כי אם כל כך חשוב לי להביא לחברה צודקת, שוויונית ומקבלת יותר עליי להיות אדם שמכיל ומקבל אדם אחר ולא לשפוט אותו לפי מה הוא עשה או לא עשה במהלך החיים. בנוסף, אני מרגיש שהביטחון העצמי שלי והאמונה בעצמי עלו. זה גם בזכות הקבלה שלי לתוכנית לאחר המיונים וההבנה כי אני נמצא בחברה של מדריכים אחרים מאוד איכותיים וגם בזכות האמונה שסגל התכנית נתן בי - שאני מסוגל, יכול ומצליח להיות המדריך המיטבי בשביל התלמידות שלי. בנוסף, ההערכה העצומה שקיבלתי מהתוכנית ובעיקר מהתלמידות שלי על היכולות המקצועיות והאישיות שלי תרמו מאוד לתחושות חיוביות שלי כלפי עצמי ואני בטוח שזה גם מה שעזר לי לבצע עבודה טובה יותר. הבנתי שאני מסוגל ויכול להעביר חומר אקדמי בעצמי, ליצור קשרים אישיים וחברתיים עם תלמידות בפער גילאים גדול ממני, גם לעזור באופן אישי לכל תלמידה וגם להיות מסוגל להדריך בכיתה שהתלמידות בה שונות זו מזו וליצור מכנה משותף".

באופן אישי מהראל, מדריך פסיכולוגיה

שותפות ברווחות

"התמזל מזלי ומזה כשנתיים אני מלווה את התכנית מטעם משרד הבריאות במחוז השפלה. כיום אני יכולה לומר בוודאות – בכל שנותיי כעובדת סוציאלית, לא נתקלתי בתכנית כל כך מיוחדת, מעצימה, אנושית, מכילה ובקיצור – תכנית שכולה לב. אנשים רבים שיושבים כאן באולם, מתמודדים בחיי היומיום שלהם עם סטיגמה עצמית וחברתית, אשר פוגעת בתחושת הערך העצמי, בשוויון ההזדמנויות ובתחושת הסיפוק וההגשמה העצמית שלהם.

התכנית 'אוניברסיטה בעם' מאפשרת לכל אחד התחלה חדשה והזדמנות לבוא לידי ביטוי בסביבה אוהבת, מפתחת ומאפשרת. היא נותנת לנו, אנשי המקצוע, הזדמנות לראות את האנשים אותם אנו מלווים באור אחר – פורחים ומלבבים בסביבה אקדמית המעודדת ביטוי עצמי, שילוב חברתי ורכישת ידע. אינכם יודעים כמה אנחנו מתרגשים לראות אתכם ככה. רגעים כאלו מזכירים לנו מדוע בחרנו במקצוע שלנו.

 

תלמידים יקרים, המאמץ והמחויבות שלכם לתכנית וללימודים ראויים לציון ואינם מובנים מאליהם. החל מראיון הקבלה וההרשמה לתכנית, שמעידים על אומץ לנסות משהו חדש, רחוק מהבית ובסביבה לא מוכרת, וכלה בהגעה בכל שבוע, בגשם ובשמש, בשעות הערב ולאחר יום עבודה, כדי ללמוד. כל אחד שנמצא כאן וויתר על משהו כדי להיות כאן. זה לא מובן מאליו כלל ומגיעה לכם הערכה רבה על כך. המדריכים שמלמדים אתכם אמנם מחזיקים בידע המשפטי (או לפחות אמורים להחזיק בו ☺), אבל אין לכם מושג כמה הם לומדים מכם על נפש האדם, התמודדות עם אתגרים, כוח רצון ועוצמה אישית. אמנם איני יכולה לדבר בשמם, אך אני בטוחה שההשתתפות בתכנית היא חוויה משנה חיים עבורם. המשיכו ללמד אותם, הם צעירים וזקוקים לכם.

בהצלחה לבוגרי התכנית, תלמידי השנה השלישית, המשיכו להגשים חלומות! תלמידי השנה הראשונה והשנייה – נתראה בשנה הבאה!"

באופן אישי מתוך הנאום טקס סיום של דינה,
רפרנטית המלווה תלמידים בתכנית מטעם משרד הבריאות

bottom of page